Aj asked in Beauty & StyleFashion & Accessories · 8 months ago

Whats the answer to this question?

Marshall can buy 5 t-shirts for $60. If each shirt cost the same amount, what is the cost of each t-shirt? What would be the cost for 4 t-shirts, if the total was still $60?

4 Answers

Relevance
  • kelvin
    Lv 7
    8 months ago

    my answer is do your own homework

  • Anonymous
    8 months ago

    Wait till you start grade 3 and learn division.

  • Lv 7
    8 months ago

    60 divided by however many shirts.

    try to picture it in a real world transaction...

  • Anonymous
    8 months ago

    This is grade school arithmetic.

    $60 for 5 shirts -- Divide 60 by 5.

    $60 for 4 shirts -- Divide 60 by 4.

    The actual work must be done by you.

Still have questions? Get your answers by asking now.