An assembly line can produce 80 units per hour.?

Can someone explain this to me in detail?

Attachment image

1 Answer

Relevance
  • 2 months ago
    Favorite Answer

    every thing up to 8 hours is the same price.  (350, 500, 640)   is 53.125/unit.

    350/80=4.375  x 4250=18593.75  divided by 350=53.125/ unit.

    After 8 hours, you have a loss of productivity so the average price of a days work goes up.  59.69/unit.

    850-640=210 units

    640/80=8 hours x 4250          =34000

    210/72=2.92      x(4250*1.35)=16734.375

                                                     50734.375 / 850 = 59.6875/unit.

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
Still have questions? Get your answers by asking now.