Anonymous
Anonymous asked in Education & ReferenceHomework Help · 2 months ago

The graph above shows the cost of hay. Jethro bought 11 bales of hay. Based on the graph, what is the total cost that he paid for the hay?

 A.$38.50 B. $49.50 C. $27.50 D. $44.00

5 Answers

Relevance
  • Anonymous
    2 months ago

    < The graph above >

     

    Missing key piece of information.  I think I know why you are flunking math.

    • jeanette2 months agoReport

      That's not nice I'm just a kid and I'm not failing math

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 2 months ago

    Are you referencing round rolls and at what 

    weight. 550/750/1000 lb bales. 

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 2 months ago

    Most likely, your graph has one axis for the cost of a bale of hay and the other axis for how many bales of hay. You already have one of these figures to give you a point on the line. What you have to do is look at the graph and find the corresponding value on the other axis. Then multiply those two figures together to get your cost.

    Source(s): I've taught lots of subjects, including math and business. And have provided assistance to help students who are struggling figure things out and better understand.
    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 2 months ago

    "The graph above"

    Seriously Jeanette

    • latf2 months agoReport

      Yes, serously 

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • How do you think about the answers? You can sign in to vote the answer.
  • 2 months ago

    Probably just find 11 on the horizontal axis, go straight up til you hit the graph, then do straight over to the left until you hit the vertical axis, and the value there is the answer.

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
Still have questions? Get your answers by asking now.