ingrid has $30 to buy oil painting class. each tube of paint costs $9.how many tubes can she buy ? do not include units?

8 Answers

Relevance
  • 2 months ago

    30   divided by 9 equals 3.3333. You can't buy 0.3333 tubes, so she can buy 3 tubes and have $3.00 change. 

  • sepia
    Lv 7
    4 months ago

    Ingrid has $30 to buy an oil painting class. 

    Each tube of paint costs $9.

    She can buy 3 tubes.

  • 4 months ago

    Your grammar it too poor to be able to answer the question.

  • Anonymous
    4 months ago

    Sweet mother of god.

  • How do you think about the answers? You can sign in to vote the answer.
  • 4 months ago

    how many tubes can she buy? answer is 3.

  • Cogito
    Lv 7
    4 months ago

    How could anyone buy a class?

    How could we NOT include units?

  • 4 months ago

    Sometimes Home Depot will have a sale on miss-matched colors. $10 per gallon!

  • Anonymous
    4 months ago

    You don’t know how to divide 30 by 9. Just round the answer down to the nearest whole number. 

    You spend more time typing up the question than just doing it yourself. 

Still have questions? Get your answers by asking now.